e Okulyd Nedir? e-Okulyd’nin Açılımı Nedir?

e Okulyd Nedir? e-Okulyd’nin Açılımı Nedir? e-Okulyd ile e-Okul arasında bir fark varmı? e-Okuyd’den hangi işlemler yapılabilir? e okulyd hakkında detaylı bilgi yazımızın devamında.

e-Okulyd: Milli Eğitim bakanlığı Okul Yönetim Sistemi WEB Sayfası www.eokulyd.meb.gov.tr URL Adresinin Domain  Adıdır.

MEB yıllardır hizmet verdiği ve e-Hizmet katakorisinde oldukça iyi bulunan  e-okul.meb.gov.tr/ URL adresinden yayın yapan e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemini daha genel bir uygulama ismine döndürmek için https://eokulyd.meb.gov.tr/ adresinden de yayı yapar hale getirerek Milli Eğitim Bakanlığı e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi olarak hizmet vermeye başladı.

Sonuç olarak her iki sistemde aynı veri tabanını ve aynı ön yüze sahip olduğu için kullanıcılar bu değişimi çok fark edememektedirler.

e-Okul Nedir?

e-Okul Sistemi: e-Okul Bakanlığımıza bağlı resmi ve özel statüdeki tüm okullar ile yurtdışında Bakanlığımıza bağlı resmi okullarda bulunan öğrenci bilgilerinin elektronik ortamda toplanarak, öğrenci merkezli yapılan tüm işlemlerin standartlaştırılmasını ve bilişim desteği ile yürütülmesini sağlamak amacıyla geliştirilmeye başlanmış olan bir Okul Yönetim Sistemidir.
Sistem öğrenci kayıtlarından, mezuniyete kadar yapılan işlerin internet üzerinden yapılarak bilgilerin merkezi bir veritabanında tutulmasını sağlar. Okullara kurulum, işletim, yedekleme, bakım ve güncelleme maliyeti oluşturmaz.

Her okul kendi yetkileri dâhilinde olan işlemleri sahip oldukları kullanıcı kodları ve şifrelerle gerçekleştirir. İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri ilçe sınırları içinde bulunan okullarla ilgili bilgileri sistemden izleyebilir. İl Milli Eğitim Müdürlükleri il içindeki okullarla ilgili işlemleri, Bakanlık ise tüm okullarla ilgili işlemleri takip edebilir. Öğretmenler dersine girdikleri sınıf ve şubelerdeki öğrenci bilgilerini günceller, veliler öğrencileriyle ilgili okul tarafından yapılan duyuru, ders programı, devamsızlık, not,..vb bilgileri görebilir.

Okul yöneticileri okulla ilgili kullanıcıların tanımlanması, okulda bulunan alan/dal bilgilerin girilmesi, şube öğretmenlerinin belirlenmesi, ders programlarının oluşturulması gibi işlemleri yaparlar.

ÖNEMLİ UYARI: Program içinde bulunan bölümler dinamik bir yapıya sahiptir. Bakanlık tarafından yıllık çalışma takvimine göre ekranlar açılıp kapatılabilir. Raporlar kullanım ihtiyacı olan dönemlere göre değişebilir. Bu nedenle sistemde yapılacak işlerin zamanında tamamlanması gerekir. Kapatılan bir ekranla ya da yetkisi kısıtlanan bir işlemle ilgili geriye yönelik değişiklik yapılamaz.

E-Okul sistemi dönemlik olarak çalışır. Yeni bir döneme geçildiğinde önceki dönemle ilgili hiçbir işlem yapılamaz. Yapılması gerekirken yapılmayan ya da sehven hatalı yapılan işlemler için dönem geçişlerinde sistem 2 hafta daha açık tutulur. Yapılan hatalar varsa bu süre içinde mutlaka düzeltilmelidir. Sistem, Bakanlığımızda bulunan Kurumlar, Personel gibi modüllerle etkileşimli çalışmaktadır. Yani okulda bulunan personel bilgileri özlük modülünden, okullarla ilgili bilgiler devlet kurumları ve özel okullar modüllerinden alınmaktadır. Okulda görev yapan yönetici bilgileri özlük ve atama modüllerine işlenmediği takdirde bilgiler sistemde görünmeyecektir.
Ya da başka bir kuruma atanan öğretmenin görev ayrılma ve yeni kurumunda başlama bilgileri işlenmediğinde öğretmen sistemde kayıtlı olduğu okulda görünmeye devam edecektir.

e-Okul mevcut sistemlerden bilgi alırken bazı sistemlere de bilgi sağlamaktadır. Bundan böyle sistemde bulunan bilgiler için istatistik toplanmayacak, diploma bilgileri sistem üzerinden alınacak, il başarı grafikleri ve il karneleri sistemden oluşturulacaktır. Sisteme dahil olmayan okul türleri de zaman içinde eklenecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir